Jury złożone z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Agnieszki Holland, Joanny Kos-Krauze, Agnieszki Smoczyńskiej, Jagody Szelc, Piotra Domalewskiego oraz Tomasza Wasilewskiego wyłoniło laureatów Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny KINO 2020.
Spośród 140 nadesłanych prac w 6 kategoriach Nagrodę Główną PRO (5 000 PLN) - dla filmowców i studentów szkół filmowych – otrzymała Martyna Byczkowska za film „Kwarantanna Martynki”. To przedstawiony w formie dokumentu zapis relacji Martyny z jej rodziną. Autorka za pomocą archiwalnych materiałów przenosi nas w świat swojego dzieciństwa. W sposób niezwykle subtelny – za pomocą wybranych nagrań, rodzinnych pamiątek – opowiada o bliskości w czasach, kiedy wszyscy jesteśmy oddzieleni od najbliższych.
Kwarantanna Martynki dotknęła wielu z nas swoją prostotą. Jest to dla nas film uniwersalny mógłby powstać nie tylko i wyłącznie w czasach kwarantanny. Bohaterka otwiera się przed nami jest z nami bardzo blisko i możemy się wzruszyć – tłumaczy Agnieszka Smoczyńska.
Film „Co robić, co robić” w reżyserii Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” w reżyserii Jakuba Jasiukiewicza zdobyły uznanie Jury i otrzymały Nagrodę Główną START (5 000 PLN). „Co robić, co robić” to krótka animacja o tym, że surfowanie po Internecie i oglądanie licznych programów telewizyjnych podczas kwarantanny, to nie jest sport zapewniający wymierne korzyści zdrowotne. „66,6% jawy” to obraz oparty na impresjach, fragmentach życia młodej bohaterki. Przeplatają się w niej własne wspomnienia, zapamiętana opowieść i ukradziony sen, które bohaterka opowiada przez telefon.
„Co robić, co robić” to film, który w bardzo ironiczny sposób pokazuje nas ludzi w tym bardzo dziwnym czasie kwarantanny. Nie jest prześmiewczy, ale jest na granicy ostrej ironii i w genialny sposób sumuje nasze doświadczenia w tym czasie – mówi Tomasz Wasilewski.
Dziękuję temu filmowi za przypomnienie, że proces śnienia jest trochę przedłużoną formą oglądania świata – mówi o filmie „66,6% jawy” Jagoda Szelc.
Film „Uszy żyrafy” w reżyserii Xawerego Wolskiego i Anny Bolewskiej otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną „She’s Mercedes” (5 000 PLN) ufundowaną przez firmę Mercedes-Benz. Filmy w tej kategorii zostały ocenione pod kątem kobiecego spojrzenia na kino. To intymny portret pary, która poznaje się w trakcie kwarantanny i ucieka do domku nad morzem. Poprzez wymyślone gry i rytuały zbliżają się do otaczającej ich natury oraz siebie samych – budują niezwykłą więź.
Jury zdecydowało również o przyznaniu 3 wyróżnień specjalnych (1 000 PLN) dla następujących filmów: „Marysia Antosia”, reż. Monika Kreft, Mila Kreft-Sietnicka, „Paweł Ponury Żukowski”, reż. Andrzej Starszewski, „The time of my life”, reż. Sara Bustamante-Drozdek.
KINO 2020 - Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można zobaczyć na antenie TVN Fabuła w najbliższy weekend 16-17 maja od godziny 20:00. Na weekend festiwalowy TVN Fabuła zaprezentuje specjalną oprawę przygotowaną przez Krzysztofa „Kukiego” Iwańskiego, który odpowiada również za cała identyfikacje wizualną Festiwalu.Filmy z Kino 2020 - Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny dostępne w player.pl
Fundatorem nagród jest BNP Paribas - partner Festiwalu Kino 2020.
Fundatorem Nagrody Jury jest firma Kawałek Świata.
Fundatorem Nagrody Specjalnej „She’s Mercedes” jest firma Mercedes-Benz.
TVN DISCOVERY ufundował 2 nagrody – Nagrodę Główną Jury oraz Nagrodę Publiczności.