Znamy laureatów Europejskich Nagród Filmowych!

W Reykjaviku odbyła się Gala rozdania 35. Europejskich Nagród Filmowych. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie kinematografii. Zobaczcie, do kogo powędrowały nagrody.

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Najlepszy Film Europejski
Ruben Östlund Źródło: Fot. European Film Academy
W TRÓJKĄCIE, reż. Ruben Östlund
Najlepszy Europejski Reżyser
RUBEN ÖSTLUND za film „W trójkącie”
Najlepszy Europejski Scenarzysta
RUBEN ÖSTLUND za film „W trójkącie”
Najlepsza Europejska Aktorka
VICKY KRIEPS za rolę w filmie „W gorsecie”
Najlepszy Europejski Aktor
ZLATKO BURIĆ za rolę w filmie „W trójkącie”
Najlepsza Europejska Komedia
SZEF ROKU, reż. Fernando León de Aranoa
Europejskie Odkrycie – Prix Fipresci
CIAŁKO, reż. Laura Samani
Najlepszy Europejski Dokument
MARIUPOLIS 2, reż. Mantas Kvedaravičius †
Najlepsza Europejska Animacja
INTERDIT AUX CHIENS ET AUX ITALIENS, reż. Alain Ughetto
Najlepszy Europejski Film Krótkometrażowy
BABIČINO SEKSUALNO ŽIVLJENJE, reż. Urška Djukić, Émilie Pigeard

Już wcześniej ogłoszono zwycięzców trzech nagród pobocznych – wyróżnienie od uniwersytetów otrzymał Jerzy Skolimowski za film IO, honorowa World Cinema Award powędrowała do Elii Suleimana, a statuetka za innowacyjną narrację trafiła w ręce Marco Bellocchio za miniserial ESTERNO NOTTE. Trofeum za życiowe osiągnięcia z rąk przewodniczącej Europejskiej Akademii Filmowej, Agnieszki Holland, odebrała Margarethe von Trotta.

Dwa tygodnie temu wybrano także laureatów wyróżnień technicznych. Zwycięzcy prezentują się następująco: zdjęcia – Kate McCullough, CICHA DZIEWCZYNA; montaż – Özcan Vardar i Eytan Ipeker, GORĄCE DNI; scenografia – Jim Clay, BELFAST; kostiumy – Charlotte Walter, BELFAST; makijaż i fryzury – Heike Merker, NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN; muzyka oryginalna – Paweł Mykietyn, IO; efekty wizualne – NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN.
Wyróżnienie Eurimages dla koprodukcji trafiło w ręce ukraińskich producentów, którzy mimo konieczności odpierania rosyjskiej agresji nie zaprzestali pracy twórczej. Statuetka trafi do Narodowego Centrum Aleksandra Dowżenki – największego archiwum filmowego w Ukrainie.
Ponadto, Europejska Akademia Filmowa uhonorowała Komisję Europejską reprezentowaną przez Ursulę von der Leyen statuetką za Europejski Zielony Ład i zmiany systemowe w kierunku zielonej, zrównoważonej produkcji filmowej.