Aleksandra Potoczek o filmie "xABo: Ksiądz Boniecki”

Aleksandra Potoczek
Filmowy portret ks. Adama Bonieckiego
xABo: Ksiądz Boniecki to dokumentalna opowieść o słynnym duchownym. Film będzie miał premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Aleksandra Potoczek, reżyserka współpracująca z TVN Fabuła, była gościem "Dzień Dobry TVN", gdzie opowiedziała o filmie "xABo: Ksiądz Boniecki". Produkcja będzie miała swoją premierę podczas trwającego właśnie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Reżyserka opowiada o księdzu, przyglądając się jego życiu zawodowemu i prywatnemu.

Mimochodem wyszedł nam z tego portret człowieka, ale też portret potrzeb ludzi, którzy szukają odpowiedzi na najprostsze pytania. I ksiądz te odpowiedzi daje, trochę wbrew temu do tej pory utrzymywanemu medialnemu wizerunkowi jako osoby bardziej kontrowersyjnej. Ja uznałam, że siła jest w tych intymnych, małych-dużych rozmowach, więc fenomen tkwi w mądrości - mówi Potoczek.

"xABo: Ksiądz Boniecki" - o czym opowiada film?

Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. Pismo to jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Od tamtej pory kapłan stał się jeszcze bardziej aktywny w terenie – odbywa rocznie ponad 200 spotkań z czytelnikami. Film jest intymnym portretem człowieka w drodze. Pokazuje księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. Pismo to jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Od tamtej pory kapłan stał się jeszcze bardziej aktywny w terenie – odbywa rocznie ponad 200 spotkań z czytelnikami. Film jest intymnym portretem człowieka w drodze. Pokazuje księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.

Cały artykuł można przeczytaj tutaj.

podziel się:

Pozostałe wiadomości