Władza absolutna

Weteran złodziejskiej profesji Luther Whitney włamuje się do luksusowej rezydencji i przypadkowo staje się świadkiem schadzki młodej kobiety i podchmielonego mężczyzny. Z początku wydają się dobrze bawić, jednak ukryty za lustrem weneckim włamywacz widzi, że mężczyzna staje się coraz bardziej brutalny. Bije kochankę, usiłuje ją zgwałcić i udusić.
Kiedy kobieta w obronie własnej wyciąga nóż, wywiązuje się szamotanina. Wtedy do sypialni wpadają dwaj agenci Secret Service i zabijają kobietę. Podchmielony gwałciciel to prezydent USA. Agenci oraz szefowa służb Białego Domu preparują na użytek mediów inną wersję tragicznej historii - z włamywaczem jako sprawcą morderstwa. Luther zdołał jednak ukryć narzędzie zbrodni i ma je teraz w swoich rękach. Prowadzący śledztwo detektyw Seth Frank domyśla się, że włamania do pilnie strzeżonej rezydencji mógł dokonać tylko profesjonalista.
Na liście podejrzanych Whitney zajmuje czołowe miejsce, jednakże Frank nie podejrzewa dobrze znanego mu włamywacza o zbrodnię. Tymczasem tajni agenci Białego Domu są już na tropie Whitneya. Ten początkowo planuje ucieczkę z kraju, jednakże zdegustowany obłudą prezydenta, który publicznie składa kondolencje mężowi zamordowanej kobiety, postanawia zostać i walczyć o prawdę, którą manipulują skorumpowani urzędnicy państwowi.
film sensacyjny USA, rok produkcji: 1997 Reżyseria: Clint Eastwood Scenariusz: David Baldacci, William Goldman Muzyka: Clint Eastwood, Lennie Niehaus Obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Ed Harris, Laura Linney, Judy Davis, Scott Glenn, E.G. Marshall, Dennis Haysbert