Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie

„Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie” to film dokumentalny, w reżyserii Aleksandry Potoczek, który powstał z okazji jubileuszu 70- lecia krakowskiej PWST.
„Artystami chcą zostać ludzie, którzy dysponują jakimś szczególnym rodzajem nadwrażliwości, ludzie, którzy się w sobie nie mieszczą” - mówi reżyserka, Agnieszka Glińska, jedna z bohaterek filmu.
Ten film to spotkanie z wybitnymi absolwentami i osobistościami szkoły teatralnej w Krakowie, którzy opowiedzą, z jakimi nadziejami do niej przychodzili, co od szkoły „dostali”, a o co się „rozbili”, jak ich to miejsce kształtowało, zmieniło.
Jak wyglądały kiedyś egzaminy wstępne? Dlaczego Mikołaj Grabowski został wówczas głęboko zraniony? Kto musiał udawać grubą czarnoskórą niańkę śpiewająca bluesa, a komu kazano kląć?
Voyage, Voyage
Magdalena Cielecka wspomni swoje próby teatralne w garnku na głowie, ale też łzy i momenty przełamywania się. Grzegorz Jarzyna nazwie PWST kotłem, z którego człowiek wychodzi tak silnie uzbrojony ideologicznie. Krystian Lupa udowodni, że szkoła jest warsztatem pierwszych kroków.
O swoich oczekiwaniach, autorytetach, ale tez lękach opowiedzą także Ci, którzy swoją przygodę z teatrem dopiero zaczynają. Kamera przez długi czas towarzyszy studentom pierwszych lat w zdobywaniu rzemiosła. W filmie zobaczymy ich pasję, ale też trud i wysiłek, niezbędne w żmudnym szkoleniu zawodu.
Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie
Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru emisja TVN Fabuła:
środa, godz. 21:55