Czas na święto kina. Rusza 35. Warszawski Festiwal Filmowy!

Warszawski Festiwal Filmowy
Warszawski Festiwal Filmowy
11 października rozpoczyna się Warszawski Festiwal Filmowy. To 10 dni prawdziwego święta kina. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o festiwalu.

35. Warszawski Festiwal Filmowy rozpocznie się już w piątek. Istniejący od 1985 roku festiwal należy do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych obok m.in. takich festiwali jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary. W ciągu 10 dni zostanie pokazanych 180 filmów ze 122 krajów, w tym 15 premier światowych.

Filmy będzie można oglądać Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. Po projekcjach będą się odbywać spotkania z twórcami.

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

W Konkursie Głównym znalazło się 15 tytułów. Wśród nich znalazły się takie filmy "5 minut za późno" Dana Chisu, czarno komedia z Iranu "Kudłata historia" Homayouna Ghanizadeh, "Pan T." Marcina Krzyształowicza i "Proceder" braci Węgrzyn.

Najlepszy film Konkursu Międzynarodowego wybierze jury w składzie: modelka, aktorka i producentka Małgorzata Bela-Pawlikowska, rumuńska producentka i reżyserka Oana Giurgiu, słoweńska reżyser i artystka multimedialna Hanna Slak, albański reżyser Bujar Alimani oraz montażysta i reżyser Michał Leszczyłowski.

KONKURS 1-2

W Konkursie 1-2 są prezentowane pierwsze i drugie pełnometrażowe fabuły twórców z całego świata. W tej sekcji znalazły się m.in. takie produkcje jak "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej z nagrodzoną za debiut aktorski na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Zofią Domalik, "Bracia w burdelu" Jirō Satō, "Zapomniania" Darii Onyszczenko.

Produkcje w Konkursie 1-2 oceniać będzie jury, w którym znaleźli się: chorwacka producentka Anita Juka, reżyser, dramaturg i aktor Piotr Domalewski oraz fiński reżyser, producent i scenarzysta Johan Karrento.

POZOSTAŁE SEKCJE

Na Warszawskim Festiwalu Filmowym można jeszcze oglądać filmy, które znalazły się w takich sekcjach jak Wolny Duch, Dokumenty czy Pokazy Specjalne. W tej ostatniej znalazł się "Malowany ptak" Vaclava Marhoula na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego pod tym samym tytułem. Film wywołał spore kontrowersje na festiwalu w Wenecji.

Więcej szczegółów na stronie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

podziel się:

Pozostałe wiadomości