Najlepsze miejsca filmowe w Europie

Gdzie w Europie powstawały najciekawsze produkcje filmowe? Rafał Zawierucha wyruszył śladem filmowców, by odwiedzić miejsca, gdzie kręcono europejskie kino.

Rafał Zawierucha w świecie Amelii
Pamiętacie przeuroczy film "Amelia" Jean-Pierre Jeunet z Audrey Tautou, który opowiada o młodej dziewczynie z Paryża? Rafał Zawierucha wybrał się szlakiem filmowej Amelii i odwiedził kultową kawiarnię Cafe des Deux Moulins. Na Montmartre odwiedzi też sklepik pana Collignon.
Europa filmowa: Śladami Amelii
Europa filmowa: Śladami Amelii
W winnicy z Ridleyem Scottem
Jean Pierre Margan, właściciel winnicy Chateau La Canorgue, oprowadza Rafała Zawieruchę po miejscach, w których odbywały się zdjęcia do filmu "Dobry rok" Ridleya Scotta. Opowiada również kilka anegdotek z planu, wspominając, że nawet pracownicy winnicy zaangażowali się w produkcję filmu.
Europa filmowa: W winnicy Ridleya Scotta
Europa filmowa: W winnicy Ridleya Scotta
Cannes oczami Jasia Fasoli
Festiwal Filmowy w Cannes wyznacza światowe trendy w kinie artystycznym. To tam raz w roku spotykają się najważniejsi twórcy, by zaprezentować swoje filmowe dzieła. Rafał Zawierucha odwiedza Lazurowe Wybrzeże i podąża śladami Jasia Fastoli z filmu "Wakacje Jasia Fasoli".
Europa filmowa: Czas na Cannes!
Europa filmowa: Czas na Cannes!
Gdzie kręcił Woody Allen?
Rafał Zawierucha znajduje się na Zatybrzu, ulubionym miejscu rzymskich spacerowiczów. To właśnie tam powstały niektóre sceny z filmu Zakochani w Rzymie. W Europie filmowej przewodnikiem po plenerach został scenograf Luca Tranchino. Pokazał on prowadzącemu, gdzie powstała jedna ze scen z Alekiem Baldwinem.
Europa filmowa: Allen w ulubionym miejscu do spacerów
Europa filmowa: Allen w ulubionym miejscu do spacerów
Włoskie plenery Sagi Zmierzch
Rafał Zawierucha znajduje się w Montepulciano, gdzie Bella wraz z Alice próbowały uchronić Edwarda przed popełnieniem samobójstwa. To właśnie w tym mieście powstawała dynamiczna samochodowa sekwencja. Prowadzący próbuje odtworzyć jedną ze scen.
Europa filmowa: Śladem Sagi Zmierzch
Europa filmowa: Śladem Sagi Zmierzch
Nędznicy powstali w Londynie
W Old Royal Navy Collage powstały zdjęcia do filmu "Nędznicy". Okazało się, że realizacja scen przedstawiających rewolucję francuską będzie o wiele tańsza w Londynie. Rafał Zawierucha spotkał się z menadżer lokacji Camillą Stephenson, która zdradziła mu kilka tajemnic związanych z powstawaniem tego monumentalnego musicalu. Zobaczcie, jak powstał gigantyczny słoń!
Europa filmowa: Tropem Nędzników
Europa filmowa: Tropem Nędzników
Gdzie kręcił Stanley Kubrick?
Rafał Zawierucha wkracza na arenę przemocy. Odkrywa miejsca, w których powstały sceny do kultowego filmu "Mechaniczna pomarańcza" w reżyserii Stanley'a Kubricka. To właśnie blokowiska stały się wylęgarnią zła.
Europa filmowa: Mroczne blokowiska Londynu
Europa filmowa: Mroczne blokowiska Londynu
Praga zamienia się w wiele miast
Czeska Praga grała Zurych i Paryż w filmie o Jasonie Bournie. Matt Damon wśród urokliwych filmowych lokacji poszukiwał swojej tożsamości. Kino akcji doskonale spełniło się w urokliwych uliczkach, ale też w monumentalnych budynkach. Rafał Zawierucha odtworzył kilka scen. Zobaczcie, jak prowadzący wspina się po ścianach!
Europa filmowa: Tożsamość Zawieruchy
Europa filmowa: Tożsamość Zawieruchy
Tropem Amadeusza
Rafał Zawierucha spotyka się ze Zdenkiem Fialą w Ogrodach Wallensteina, gdzie powstawały zdjęcia do filmu "Amadeusz". To w tym miejscu odbywała się scena koncertu na cześć cesarza. Podczas nagrywania tej sceny na planie było obecnych sporo statystów. Manager lokacji opowiada, jak udało im się zorganizować te trudne zdjęcia.
Europa filmowa: Tropem Amadeusza
Europa filmowa: Tropem Amadeusza
Quentin Tarantino w Berlinie
Rafał Zawierucha odwiedza Cafe Einstein, gdzie powstawały zdjęcia do filmu Quentina Tarantino. W słynnej kawiarni zasiedli bohaterowie "Bękartów wojny" i zajadali się przepysznymi wypiekami. Prowadzący dowiaduje się, że do filmu kawiarnia została nieco zmieniona i poddana renowacji. Właścicielom tak spodobały się prace wykonane przez ekipę filmową, że część zmian zachowali.
Europa filmowa: Cafe Einstein z Bękartów wojny
Europa filmowa: Cafe Einstein z Bękartów wojny
Na tropie agenta 007
Terry Madden był asystentem reżysera przy takich produkcjach, jak "Gwiezdne wojny", "Robbin Hood" czy "Kroniki młodego Jamesa Bonda". Wśród tak ważnych filmów znajduje się również seria o Jamesie Bondzie. Madden wspomina pracę na planie nad jedną ze scen, podczas której eksploduje ściana budynku. Rafał Zawierucha dowie się, jak wyglądała jej realizacja.
Europa filmowa: Terry Madden o Bondzie
Europa filmowa: Terry Madden o Bondzie