Piękna i Borys bestia

Piękna i Borys Bestia
Boris Pochenko (Timothy Dalton) jest dyktatorem w jednym z byłych państw komunistycznych, ale jest też władcą oświeconym, który wie, że przyszłość jego państwa zależy od edukacji. Boris postanawia dać przykład obywatelom i wszelkie postępowe zmiany wprowadzić najpierw we własnej rodzinie. Wysłannik dyktatora (Ian McNeice) wyrusza w świat, aby znaleźć odpowiednich nauczycieli dla dzieci swego chlebodawcy. Trafia do Nowego Jorku. Tam przez przypadek dowiaduje się o bohaterskiej nauczycielce Joy Miller (Fran Drescher), która uratowała swoich uczniów z pożaru.
Wysłannik dyktatora nie wnika w szczegóły, że pożar wybuchł na zajęciach stylizacji fryzur, a nauczycielka zajmuje się kosmetyką. Uznaje, że trafił na właściwą osobę i proponuje Joy intratną pracę. Propozycja zostaje przyjęta. Joy opuszcza Amerykę i rozpoczyna nowe życie w niewielkim państewku w Europie Wschodniej. Jej podopiecznymi są dzieci głowy państwa. Dzień po dniu Joy cywilizuje nieokrzesane dzieci swego pracodawcy, sam dyktator też zmienia się pod jej wpływem. Coraz mniej przypomina okrutnego władcę, a coraz bardziej prawdziwego światowca. Nikt specjalnie nie przejmuje się tym, że pochodząca z Ameryki nauczycielka sama nie ma zbyt wielkiego obycia, a do tego mówi żargonem nowojorskiej ulicy. Jej urok jest ogromny i ulega mu sam dyktator.
film komedia USA, rok produkcji: 1997 Reżyseria: Ken Kwapis Scenariusz: Todd Graff Muzyka: Cliff Eidelman Obsada: Fran Drescher, Timothy Dalton, Ian McNeice, Patrick Malahide, Lisa Jakub, Michael Lerner