Najpiękniejsza muzyka filmowa: Jan Kanty Paluśkiewicz

Najpiękniejsza muzyka filmowa: Jan Kanty Paluśkiewicz
Bohaterem kolejnego odcinka "Najpiękniejszej muzyki filmowej" jest Jan Kanty Pawluśkiewicz. Kompozytor muzyki do takich filmów, jak "Wodzirej" i "Papusza". Emisja w poniedziałek o 22:45.

Jego życiowym motto jest carpe diem. Niczego nie planuje i z radością przyjmuje to, co przyniesie mu los. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, tworzy również dźwięki do piosenek. Najczęściej współpracował z Grzegorzem Turnauem. Był związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU w Krakowie.

Twórca muzyki filmowej

Napisał muzykę, m.in. do: "Bohater roku", "Chleba naszego powszedniego", "Wodzirej", "Ćma", "Gorączka" czy "Papusza". Za ścieżkę dźwiękową do ostatniego filmu Pawluśkiewicz otrzymał Polską Nagrodę Filmową i Złote Lwy.

Papusza opowiada o świecie, który został zdewastowany, brutalnie zniszczony i zamordowany. Joanna i Krzysztof Krauzowie ten świat chcieli przywrócić - mówi kompozytor. - Chciałem zrobić coś, co będzie podążało za – w sensie estetycznym – urodą wierszy Papuszy. Szedłem za tym tropem znaczeniowym oraz brzmieniem.

Nie tylko muzyka...

Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo. Artysta stosuje technikę malarską, którą sam nazwał żel art. Technika żel art jest ogromnie pracochłonna; na obraz o wielkości 40 na 60 cm składa się wiele tysięcy kropek nakładanych żelowymi długopisami. Jego prace były prezentowane na wystawach w Polsce, w Brukseli, na Węgrzech i we Włoszech.

Emisja w tv:

poniedziałek, 24.06, 22:45

podziel się:

Pozostałe wiadomości