Najpiękniejsza muzyka filmowa: Alexandre Desplat

Najpiękniejsza muzyka filmowa: Alexandre Desplat
Najpiękniejsza muzyka filmowa: Alexandre Desplat
Alexandre Desplat jest francuskim kompozytorem muzyki filmowej. Na swoim koncie ma ponad 170 soundtracków, m.in. do "Autora widmo" czy "Grand Budapest Hotel".

Muzyka do filmu „Dziewczyna z perłą” przyniosła kompozytorowi światowy rozgłos, a ścieżka dźwiękowa z „Gry tajemnic” przyniosła kompozytorowi nominację do Oscara. Alexandre Desplat ma ponad 170 soundtracków i niezliczone nagrody brytyjskiej, europejskiej, francuskiej i amerykańskiej akademii filmowej. Jego utwory można rozpoznać już od pierwszych dźwięków.

Najpiękniejsza muzyka filmowa: Alexandre Desplat

„Cisza w procesie pisania muzyki filmowej związana jest z poszanowaniem dialogu filmowego i gry aktorskiej. Na początku swojej pracy często brałem udział w próbach teatralnych. Mogłem lepiej poznać rolę muzyki w budowaniu napięcia i rytmu dialogu. Dzięki temu moja muzyka nie jest intruzem. To dla mnie bardzo ważne. Staram się nie zgniatać nią obrazu.” - mówi kompozytor o procesie twórczym.

Alexandre Desplat współpracuje z wieloma twórcami, ale to pracę z Romanem Polańskim bardzo dobrze wspomina:

„Po raz pierwszy zadzwonił do mnie przed realizacją filmu „Autor widmo” (…) Zawsze darzyłem jego pracę i filmy wielkim szacunkiem. Dziś wystarczy spojrzenie, uśmiech. Rozumiem się bez słów. To mnie porusza”.

Desplat jest mistrzem nastroju. Baśniową aurą zaczarowuje widza w kinowym fotelu. Za swoje kompozycje otrzymał 8 nominacji do Oscara oraz 2 statuetki. Jego muzykę można usłyszeć, m.in. w "Coco Chanel", "Jak zostać królem", "Rzeź", "Drzewo życia" czy "Wyspa psów".

Emisja w tv:

poniedziałek, 1 lipca, 22:45

podziel się:

Pozostałe wiadomości