Najpiękniejsza muzyka filmowa: Krzesimir Dębski

Najpiękniejsza muzyka filmowa
Najpiękniejsza muzyka filmowa
Krzesimir Dębski jest jednym z bardziej znanych polskich kompozytorów muzyki filmowej, a także piosenek do filmów i seriali. Jego dźwięki rozbrzmiałym, m.in. "W pustyni i w puszczy" i "Starej baśni".

Z muzyką od dziecka

Krzesimir Dębski od najmłodszych lat był związany z muzyką. Swoją edukację rozpoczął od 6. roku życia, kiedy zaczął grać na fortepianie. Potem sięgnął po skrzypce. W ten sposób zakochał się w nutach i tworzeniu. Skończył studia związane z komponowaniem i dyrygenturą. W lat 80. był liderem zespołu jazzowego String Connection, z którym koncertował po całym świecie.

"Jazz nauczył mnie myślenia o tym, czego nie było w szkole. O tym, że muzykę trzeba sprzedawać. Trzeba mieć taką siłę, temat, żeby przykuć uwagę."

Komponowanie jego pasją

Od roku 1988 poświęca się pracy kompozytora i aranżera. Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych.

Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.

Filmowe dźwięki Krzesimira Dębskiego

Kompozytor tworzy również muzykę do filmów. Jego kompozycje można usłyszeć w takich filmach, jak "Kingsajz", "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy" czy "Stara baśń".

„Zawsze myślałem, że jak komponuję muzykę do filmów, ona musi być taka, żeby można było zagrać na estradach koncertowych” - mówi Dębski.

Zobaczcie odcinek programu "Najpiękniejsza muzyka filmowa" z Krzesimirem Dębskim w roli głównej.

Emisja w tv:

29.07, poniedziałek, 22:35

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zobacz pierwszy fragment The Traitors. Zdrajcy przed premierą! Malwina powitała uczestników w zamku

Zobacz pierwszy fragment The Traitors. Zdrajcy przed premierą! Malwina powitała uczestników w zamku

Mata nie udziela wywiadów, ale dla nas zrobił wyjątek! W "Autentycznych" opowiedział o swojej wierze i zaskakującej dla niego diagnozie

Mata nie udziela wywiadów, ale dla nas zrobił wyjątek! W "Autentycznych" opowiedział o swojej wierze i zaskakującej dla niego diagnozie