Niestety Twój system operacyjny nie jest już wspierany i dlatego nie możemy poprawnie wyświetlić tej strony. Przepraszamy za utrudnienia.

Aktualności

powrót do listy

Znamy laureatów Festiwalu KINO 2020 – Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny!

Znamy laureatów Festiwalu KINO 2020 – Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny!
KINO 2020 - Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny 
Najlepszymi filmami Festiwalu KINO 2020, decyzją Jury pod przewodnictwem Agnieszki Holland, zostały uznane „Kwarantanna Martynki” w reżyserii Martyny Byczkowskiej, „Co robić, co robić” Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” Jakuba Jasiukiewicza.

Jury złożone z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Agnieszki Holland, Joanny Kos-Krauze, Agnieszki Smoczyńskiej, Jagody Szelc, Piotra Domalewskiego oraz Tomasza Wasilewskiego wyłoniło laureatów Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny KINO 2020.

Spośród 140 nadesłanych prac w 6 kategoriach Nagrodę Główną PRO (5 000 PLN) - dla filmowców i studentów szkół filmowych – otrzymała Martyna Byczkowska za film „Kwarantanna Martynki”. To przedstawiony w formie dokumentu zapis relacji Martyny z jej rodziną. Autorka za pomocą archiwalnych materiałów przenosi nas w świat swojego dzieciństwa. W sposób niezwykle subtelny – za pomocą wybranych nagrań, rodzinnych pamiątek – opowiada o bliskości w czasach, kiedy wszyscy jesteśmy oddzieleni od najbliższych.

"Kwarantanna Martynki", reż. Martyna Byczkowska"Kwarantanna Martynki", reż. Martyna Byczkowska

Kwarantanna Martynki dotknęła wielu z nas swoją prostotą. Jest to dla nas film uniwersalny mógłby powstać nie tylko i wyłącznie w czasach kwarantanny. Bohaterka otwiera się przed nami jest z nami bardzo  blisko i możemy się wzruszyć – tłumaczy Agnieszka Smoczyńska.

Film „Co robić, co robić” w reżyserii Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” w reżyserii Jakuba Jasiukiewicza zdobyły uznanie Jury i otrzymały Nagrodę Główną START (5 000 PLN). „Co robić, co robić” to krótka animacja o tym, że surfowanie po Internecie i oglądanie licznych programów telewizyjnych podczas kwarantanny, to nie jest sport zapewniający wymierne korzyści zdrowotne. „66,6% jawy” to obraz oparty na impresjach, fragmentach życia młodej bohaterki. Przeplatają się w niej własne wspomnienia, zapamiętana opowieść i ukradziony sen, które bohaterka opowiada przez telefon.

"CO ROBIĆ, CO ROBIĆ", reż. Michał Pruszkowski i "66,6% jawy", reż. Jakub Jasiukiewicz"CO ROBIĆ, CO ROBIĆ", reż. Michał Pruszkowski i "66,6% jawy", reż. Jakub Jasiukiewicz

„Co robić, co robić” to film, który w bardzo ironiczny sposób pokazuje nas ludzi w tym bardzo dziwnym czasie kwarantanny. Nie jest prześmiewczy, ale jest na granicy ostrej ironii i w genialny sposób sumuje nasze doświadczenia w tym czasie – mówi Tomasz Wasilewski.

Dziękuję temu filmowi za przypomnienie, że proces śnienia jest trochę przedłużoną formą oglądania świata – mówi o filmie „66,6% jawy” Jagoda Szelc.

"Uszy żyrafy", reż. Xavery Wolski, Anna Bolewska"Uszy żyrafy", reż. Xavery Wolski, Anna Bolewska

Film „Uszy żyrafy” w reżyserii Xawerego Wolskiego i Anny Bolewskiej otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną  „She’s Mercedes” (5 000 PLN) ufundowaną przez firmę Mercedes-Benz. Filmy w tej kategorii zostały ocenione pod kątem kobiecego spojrzenia na kino. To intymny portret pary, która poznaje się w trakcie kwarantanny i ucieka do  domku nad morzem. Poprzez wymyślone gry i rytuały zbliżają się do otaczającej ich natury oraz siebie samych – budują niezwykłą więź.

 

Jury zdecydowało również o przyznaniu 3 wyróżnień specjalnych (1 000 PLN) dla następujących filmów: „Marysia Antosia”, reż. Monika Kreft, Mila Kreft-Sietnicka, „Paweł Ponury Żukowski”, reż. Andrzej Starszewski, „The time of my life”, reż. Sara Bustamante-Drozdek.

KINO 2020 - Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny
KINO 2020 - Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można zobaczyć na antenie TVN Fabuła w najbliższy weekend 16-17 maja od godziny 20:00. Na weekend festiwalowy TVN Fabuła zaprezentuje specjalną oprawę przygotowaną przez Krzysztofa „Kukiego” Iwańskiego, który odpowiada również za cała identyfikacje wizualną Festiwalu.

Filmy z Kino 2020 - Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny dostępne w player.pl

Fundatorem nagród jest BNP Paribas - partner Festiwalu Kino 2020.

Fundatorem Nagrody Jury jest firma Kawałek Świata.

Fundatorem Nagrody Specjalnej „She’s Mercedes” jest firma Mercedes-Benz.

TVN DISCOVERY ufundował 2 nagrody – Nagrodę Główną Jury oraz Nagrodę Publiczności.

 

Trwa głosowanie publiczności!


Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Trwa głosowanie publiczności!
Błąd 404
Strona nie została odnaleziona...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   Studio Munka SFP w TVN Fabuła: Tomasz Kot w roli Atlasa
   Następny artykuł:

   Studio Munka SFP w TVN Fabuła: Tomasz Kot w roli Atlasa

   tvnpix