Aktualności

Jesienne Studio Munka w TVN Fabuła!
Studio Munka 
Sposób na chłodne, jesienne wieczory? Już od 8 października na naszej antenie znakomite i obsypane nagrodami krótkie metraże wyprodukowane przez Studio Munka SFP.

Na początek – prawdziwy hit! Film, który znalazł się na oscarowej „long liście” i jeden z najgłośniejszych polskich krótkich metraży ostatnich miesięcy. „Chodźmy w noc” Kamili Tarabury to opowieść o wycofanej, nastoletniej Krysi, która za namową mamy decyduje się pójść na urodziny koleżanki z klasy. Tam poznaje ekscentryczną Majkę. Zafascynowane sobą dziewczyny postanowią przekroczyć granice konwenansów narzucanych przez rodzinę i społeczeństwo. Co przyniesie ta nagła erupcja nastoletniego buntu?

EMISJA: piątek 8 października o godz. 22.30.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY: Nagroda dla najlepszego aktorskiego filmu krótkometrażowego na Warszawskim Festiwalu Filmowym (2020), Nagroda Jury Ekumenicznego dla najlepszego filmu krótkometrażowego i wyróżnienie w kategorii filmów krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowy „Mołodist” w Kijowie (2021) oraz wyróżnienie dla Agnieszki Rajdy na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie (2021).

Chodźmy w nocChodźmy w noc

Kolejny piątek zapowiada się równie ekscytująco. Filmowym bohaterem tego wieczoru będzie świeżo upieczony laureat Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Korei Południowej – film „Kamień” w reżyserii Bartosza Kozery. To zabawna, potraktowana z czułością i wyczuciem opowieść o wierze i próbie zawłaszczenia cudu. W filmie pierwsze skrzypce po mistrzowsku grają: młodziutka Irena Melcer i doświadczona Katarzyna Herman. W roli papieża partneruje im sam... Krzysztof Materna!

EMISJA: piątek, 15 października, godz. 23.05.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY: Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Korei Południowej (2021), nagrody dla najlepszego filmu i reżysera, za najlepszy scenariusz oraz wyróżnienie specjalne na Gosh! Film Festival w Paryżu (2021), I Nagroda w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (2021), Złote Grono w kategorii krótkich filmów fabularnych na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie (2021).

KamieńKamień

Kolejny piątek 22 października należeć będzie do obsypanego gradem nagród „Marcela” w reżyserii Marcina Mikulskiego. Tytułowy Marcel to człowiek bez właściwości, postać, której nikt nie zauważa. W windzie ludzie się przy nim całują, w autobusie nikt nie sprawdza jego biletu, w pracy dokumenty omijają biurko Marcela. Wszystko się zmienia, gdy na drodze mężczyzny staje Karolina – niedoszła samobójczyni, której Marcel przypadkowo ratuje życie...

EMISJA: piątek 22 października, godz. 22.20.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY: Décalé Prize na Festiwal Kina Europejskiego w Lille (2021), Nagroda Studencka na Festiwalu Krótkiego Metrażu w Nicei (2020), Srebrne Grono na Lubuskim Lecie Filmowym (2020), nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Sopot Film Festival (2020), Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich na WAMA Film Festival (2019), Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Filmowej Małopolski w konkursie filmów krótkometrażowych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2019), Grand Prix festiwalu „Lato z Muzami” (2019).

MarcelMarcel

Kolejna propozycja Studia Munka i TVN Fabuła na październikowy wieczór to odważna, nowatorska produkcja „Maria nie żyje” w reżyserii Martyny Majewskiej, inspirowana opowiadaniem Weroniki Murek, finalistki Nagrody Literackiej Nike. Film sytuuje się gdzieś  między dramatem a groteską w przemyślanej artystycznie formie, z czarno-białymi zdjęciami i niezwykłą  muzyką. W zawieszeniu jest także tytułowa bohaterka. Maria nie żyje, ale żyje. Popełniła samobójstwo, ale przez kilka dni pozostaje w swoim żywym ciele. Nie wiadomo, jak się zabiła, nie pamięta przyczyn własnej śmierci. Obserwuje, jak wygląda świat bez niej. Zagląda do matki,  dzwoni do chłopaka, sprawdza jak na jej nieobecność reagują sąsiedzi, nieznajomi, cudotwórcy. Błąka się niczym dusza oderwana od swojego ciała  i podążająca w nieznanym kierunku.

EMISJA: 29 października, godz. 22.20.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY: Nagroda za krótkometrażowy film fabularny i Nagroda Dziennikarzy na koszalińskim Festiwalu „Młodzi i Film” (2020), Srebrne Grono w kategorii krótkich filmów fabularnych na Lubuskim Lecie Filmowym (2021).

Maria nie żyjeMaria nie żyje

W kolejny piątek, 5 listopada, przeniesiemy się w pełen tajemnic świat filmu „Noamia” Antonio Galdameza. To oniryczny kryminał, w którym Warszawa leży nad morzem, a Bartłomiej Topa wciela się w komisarza policji próbującego rozwikłać tajemnicę zabójstwa młodego mężczyzny... Wkrótce okazuje się, że komisarza i ofiarę łączy coś więcej niż tyko śledztwo.

EMISJA: 5 listopada

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY: Grand Prix na Solanin Film Festiwal (2021), Nagroda Specjalna w Konkursie Filmów Krótkich na WAMA Film Festival (2020), Nagroda za zdjęcia do filmu krótkometrażowego oraz Nagroda za dźwięk na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie (2020), Nagroda Jury Akademickiego na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych „Kameralne Lato” (2020), Wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2020).

NoamiaNoamia

Jesienny przegląd krótkich metraży ze Studia Munka zakończy projekcja filmu „Na jedną noc” Mally Yina, opowiadającego o perypetiach 30-letniego Piotrusia, który jak ognia unika dorosłości i wszystkiego, co z nią związane. Życie wypełnia imprezami i jednonocnymi romansami. Na dziewczyny ma sprawdzoną metodę: żadna nie zostaje do rana. Aż do czasu, kiedy poznaje Wandę. Tej nocy Piotrusiowi wszystko wymknie się spod kontroli. I Wanda. I czas.

EMISJA: 12 listopada

Na jedną nocNa jedną noc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Pokolenie mistrzów PRZED EMISJĄ W TV: Wilhelm Sasnal
Następny artykuł:

Pokolenie mistrzów PRZED EMISJĄ W TV: Wilhelm Sasnal

tvnpix