Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Magdalena Koleśnik
Magdalena Koleśnik
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego wybrała zwyciężczynię! Tegoroczna nagroda trafiła do Magdaleny Koleśnik za rolę w filmie Sweat w reżyserii Magnusa von Horna.

Na uroczystej gali jury przyznało nagrodę Magdalenie Koleśnik: "Za głęboką pracę nad postacią, którą pokazała ze zrozumieniem i empatią". Aktorka nie była obecna w Warszawie, ale wirtualnie odebrała przyznany jej laur.

Magdalena Koleśnik w "Sweat"
Magdalena Koleśnik w "Sweat"

data urodzenia: 1990, Białystok

wykształcenie: Wydział Aktorski w PWST w Krakowie (2015)

wybrana filmografia: „Miasto 44” (2014), „Kamienie na szaniec” (2014), „Sweat” (2020), „Maryjki” (2020), „Kruk. Czorny Woron nie śpi” (serial tv, 2021), „Klangor” (serial tv, 2021), „Inni ludzie” (2021)

ważniejsze nagrody: nagroda za rolę w spektaklu „Samobójca” na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2014), Nagroda dla Młodego Twórcy na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie za rolę Jagny w „Chłopach” na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie (2017), nagroda za rolę w filmie „Sweat” na FPFF w Gdyni (2020), Nagroda Specjalna Jury za rolę w filmie „Sweat” na Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej (2021)

SKŁAD KAPITUŁY

- aktorki: Maja Komorowska, Krystyna Janda, Joanna Szczepkowska, Maja Ostaszewska

- aktorzy: Zbigniew Zamachowski i Jan Englert (dyrektor Teatru Narodowego)

- reżyserzy: Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi i Jacek Bromski (prezes SFP)

- krytycy filmowi: Bożena Janicka i Piotr Wojciechowski

- przedstawiciele biznesu filmowego: Agnieszka Odorowicz (członkini zarządu Cyfrowego Polsatu) i Paweł Świst (prezes Multikina)

HISTORIA NAGRODY IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

Pierwszą Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono w 1969 roku, dwa lata po śmierci jej patrona. Jej pomysłodawczynią była zaprzyjaźniona z aktorem krytyczka filmowa i historyczka kina Wiesława Czapińska. Główną ideą założycieli było wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością” – czyli taką, która na trwałe zapisze się w historii kina. Idealnym kandydatem okazał się Daniel Olbrychski, który we „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy zagrał młodego aktora zafascynowanego starszym artystą. Do 1995 roku, z kilkoma przerwami (1981, 1982, lata 90., gdy za wyróżnieniem stały różne gremia), Nagrodę przyznawało nieistniejące już pismo „Ekran”. Po 10-letniej przerwie, w 2005 roku Fundacja „KINO” (m.in. wydawca miesięcznika „KINO”) w porozumieniu z pomysłodawczynią Nagrody Wiesławą Czapińską oraz rodziną Zbigniewa Cybulskiego, wznowiła Nagrodę.

Nagroda im
Nagroda im
podziel się:

Pozostałe wiadomości