Niestety Twój system operacyjny nie jest już wspierany i dlatego nie możemy poprawnie wyświetlić tej strony. Przepraszamy za utrudnienia.

Aktualności

powrót do listy

"Boże Ciało" walczy o Oscara 2020. Film Jana Komasa na shortliście kandydatów

"Boże Ciało" walczy o Oscara 2020. Film Jana Komasa na shortliście kandydatów
Boże Ciało, reż. Jan Komasa 
Film Jana Komasy znalazł się na krótkiej liście kandydatów do Oscara 2020. Boże Ciało jest wśród 10 produkcji z całego świata. Produkcja walczy z Parasite czy Ból i blask.

W poniedziałek wieczorem Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła shortlisty w dziewięciu kategoriach. Wśród nich znalazła się ta wzbudzająca nasze największe emocje - najlepszy film międzynarodowy (dotychczas ta kategoria nazywała się najlepszym film nieanglojęzyczny).

Boże Ciało na prestiżowej krótkiej liście

Film Jana Komasy "Boże Ciało" znalazł się wśród 10 produkcji z całego świata wybranych do krótkiej listy kandydatów do Oscara. Pozostałe produkcje to: Są to: czeski "Malowany ptak" (reż. Václav Marhoul) na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego, estoński "Tõde ja õigus" (reż. Tanel Toom), francuscy "Nędznicy" (reż. Ladj Ly), węgierski "Akik maradtak" (reż. Barnabás Tóth), macedońska "Kraina miodu" (reż. Tamara Kotevska i Ljubo Stefanov), rosyjska "Wysoka dziewczyna" (reż. Kantemir Balagov), senegalski "Atlantyk" (reż. Mati Diop), południowokoreański "Parasite" (reż. Bong Joon-ho) oraz hiszpański "Ból i blask" (reż. Pedro Almodóvar).

Boże Ciało - o czym opowiada film?

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Boże CiałoBoże Ciało

Oscarowe  nominacje zostaną ogłoszone 13 stycznia. 92 Gala rozdania Oscarów odbędzie się 9 lutego.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Przystanek Hollywood: Rywalizacja o rolę
Następny artykuł:

Przystanek Hollywood: Rywalizacja o rolę

tvnpix